کتراک اصلی 30 دقیقه ای

کتراک اصلی 30 دقیقه ای :

کتراک یک ماده شیمیایی بدون انفجار می باشد که با خاصیت های شیمیایی که در فرمولاسیون خود دارد با آب واکنش می دهد و به عبارتی فعال میشود.

ترکیب کتراک اصلی 30 دقیقه ای  وآب بدون هیچ دود و یا آتش می باشد . کارایی آن در تخریب سنگ و یا بتن همانند ماده انفجاری می باشد. با این تفاضل که دود،آتش،ارتعاش صدای مهیب،زمین لرزه و پرت شدن سنگ ریزه های خطرناک به اطراف نمیشود. و از همه مهمتر از این پودر منبسط شونده را می توان در مناطق مسکونی و شهری که استفاده مواد منفجره در آنجا ممکن نیست استفاده کرد.

کتراک امروزه در معادن برای تخریب به دلیل کارایی بالای آن و ارزان قیمت بودنش مورد استفاده است. چون آسیبی چندانی به محیط زیست وارد نمی کند می توان گفت یک ماده شیمیایی سازگار با محیط زیست نامید.

کتراک با منبسط شدن درون حفره های سنگ های عظیم و یا بتون ها باعث  تخریب و خرد شدن آن ها می شود به نحوی که زمانی پودر کتراک و آب را مخلوط میکنید واکنش شیمیایی آغاز میشود که باعث افزایش حجم ماده دوغابی می شود . با فشار سنگین کششی آن به دیواره های سنگ و یا بتون باعث ایجاد تنش سنگین در بین دیواره میشود و درنهایت باعث خرد شدن سنگ یا بتن می شود.

از مزایای کتراک اصل می توان به چند مورد اشاره کرد:

1)ماده شیمیایی کتراک باعث دود،آتش ،صدای انفجار،زمین لرزه و یا پرتاب شدن سنگ به اطراف نمیشود که همین امر باعث  امتیاز ویژه این محصول می باشد که از این پودر منسط شونده در مناطق مسکونی و مکان هایی که ایجاد ارتعاش سنگین ممنوع است. مثل اماکن عمومی،بیمارستانها،مدرسه و مناطق حساس به انفجار و آتش که محل گذر خط لوله گاز و یا برق می باشد به آسانی استفاده کرد .

2)سمی نبودن کتراک برای محیط زیست که باعث بر هم نخوردن شرایط عادی محیط زیست نشود و آسیب های جدی مثل مواد منفجره وارد نمیکند.

3)قیمت به صرفه آن نسبت به مواد انفجاری که یک نکته کلیدی در این پودر منبسط شونده می باشد و هزینه تخریب را کاهش می دهد.

4)استفاده آسان بدون احتیاج به نیروی متخصص برخلاف مواد انفجاری که می توان با آموزش کوتاه مدت از موارد ایمنی و نحوه استفاده از کتراک مورد استفاده قرار بگیرد.

5)حمل و نقل آسان آن نسبت به مواد منفجره پر خطر که از هر احتمال آسیب جلوگیری میکند.

معایب استفاده از کتراک :

1)با وجود یک محصول جدید و کاربردی در بازار بسیاری دست به تولید این پودر منبسط شونده (کتراک) زده اند.که با نداشتن دانش کافی باعث تولید محصولی بی کیفیت شده اند و روانه بازار کرده اند.

این پودر شیمیایی با در نظر نگرفتن نکات ایمنی هنگام تولید باعث آسیب رساندن به مصرف کننده می شود  به نحوی که با در نظر نگرفتن  نکات ایمنی باعث پدیدار شدن مشکل های جدی در این پودر منسط شونده میشود.

به صورتی که در مناطق گرمسیر باعث واکنش سریع کتراک با آب میشود و سرعت واکنش شیمیایی بالا می رود و باعث افزایش حجم آنی در درون سنگ و یا بتون می شود که از جمله خطر های آن پرتاب شدن سنگ ریزه ها میشود که به مصرف کننده آسیب وارد میکند و در مناطق سردسیر با کاهش کارایی آن در اصل کاهش افزایش حجم پودر منبسط شونده برای خرد کردن را کاهش می دهد و از روی دیگر باعث افزایش زمان بهر برداری می شود که زمان استفاده از کتراک را بالا میبرد .

نحوه استفاده کتراک :

کتراک با آب نسبت معینی برای مخلوط شدن و استفاده دارد به طوری که برای 3کیلو گرم از پودر منبسط شونده(کتراک) به 1لیتر آب احتیاج داریم  که باید آن هارا درون ظروف پلاستیکی تمیز ترکیب کنیم و دمای آب مورد استفاده برای ترکیب با کتراک میتواند بین 7تا 25 درجه سانتی گراد باشد که کارایی پودر منبسط شونده در این حالت به بالاترین سطح کیفی خود می رسد.

نکات ایمنی استفاده از ایمنی کتراک :

وقتی که کتراک با آب مخلوط می شود باعث تولید گاز می شود که به قرینه چشم آسیب می زند و برای جلوگیری از آسیب های ناشی به مصرف کننده توصیه میشود که از عینک های شیشه ایی مخصوص استفاده شود که از وارد شدن آسیب جبران ناپذیر به چشم جلوگیری کنید .

این پودر منبسط شونده(کتراک) که کتراک 30 دقیقه ای است می توان به جرات گفت که با کیفیت ترین پودر منبسط شونده در بازار است .که از زمان مخلوط آن با آب 30 دقیقه زمان احتیاج دارد تا صددرصد تخریب خود را انجام بدهد . این پودر در 2 بسته 10کیلوگرمی وجمعا 20کیلو گرم تهیه و توزیع می شود ولی بسته بندی های دیگری هم وجود دارد که وزن بالاتری دارند . کتراک هایی که بسته بندی آنها 25کیلوگرمی می باشد کتراک های 2ساعته یا 12ساعته هستند که زمان بیشتری برای اجرای عملیات تخریب سنگ و یا بتون به صورت کامل را احتیاح دارد.

میزان مصرف کتراک:

برای تخریب کامل بتن بدون آرماتور و سنگ ها به نحوی که اطراف آن آزاد باشد در هر متر مکعب میزان استفاده از کتراک بین 7تا 15کیلو گرم افزایش می یابد. ولی در صورتی که اطراف آن ازاد نباشد ویا زیر خاک باشد میزان استفاده از کتراک بین 20تا 50کیلوگرم افزایش میابد و برای نوع دیگر بتن که بتن مسلح نامیده می شود برای هر مترمکعب ار بتن مسلح میزان استفاده از کتراک بین 25 تا 50 کیلوگرم افزایش می یابد .

موارد کاربردی استفاده از کتراک:

استفاده از کتراک به صورت محلول مایع می باشد برای استفاده از سنگ هایی که پر درز و شکاف می باشند مناسب نیست و کارایی لازم را ندارد به صورتی که محلول مایع کتراک در بین پرز و شکاف های سنگ حرکت کرده و باعث شکستگی های غیر متعارف و خارج از برنامه ریزی میشود.

آموزش سوراخ زدن برای کتراک :

پس از خرید از ما ، متناسب با نوع کار شما آموزش داده خواهد شد.به طور کلی فاصله بین چال های حفر شده در روی سنگ و یا بتن در صورتی که عمق آن 4سانتی متر باشد برای سنگ های سخت و مستحکم بین 10 تا 20 سانتی متر است . و برای سنگ های متوسط با سختی کمتر 10تا 30سانتی متر است .

همچنین سنگ دیگری که از این دو نوع سنگ درای سختی کمتری است بین 15 تا40سانتی متر می باشد . مصرف کننده پودر منبسط کننده (کتراک) می تواند از فرمول زیر برای انجام دقیق تر خرد شدگی استفاده کند.

 

ضریب *قطر چال =حداکثر فاصله چال ها (میلی متر)

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X